Ahojte, tak sme sa 12.marca presunuli trojhodinovym letom z hlavneho mesta New South Walesu, zo Sydney do Severneho teritoria na Uluru a skupinou kopcov Kata Tjuta zasvätenych Pitjantjatjara a Yankunytjatjara, Aboriginskym kmenom tohto uzemia.
Za tie tri hodiny letu zo Sydney sme videli iba cervenu vyschnutu zem, Australia ma iba 20mil. obyvatelov, ale to uzemie...keby nejakym sposobom dostali do stredu vodu a teda nejake osidlenie, tak Australia by napredovala o moc rychlejsie ako napreduje. Az na konci letu sa pred nami rozprestrela cervena panorama letiska, jedineho rezortu a v pozadi Uluru vystupeneho z planiny. Akonahle sme vystupili z lietadla ucitili sme horuci vzduch na tvarach s teplotou 38 stupnov. Hned na letisku sme si v pozicovni vyzdvihli auto, ktore sme si cez net dopredu zabookovali a tak hned ako sme sa vybavili sme uz autom mierili do 10km od letiska vzdialeneho Ayers Rock Resortu, coz je vlastne jedine obyvane miesto (par hotelov, jeden supermarket a hotovo) pri Uluru, najblizsie mesto je 445 km vzdialene Alice Springs. Kedze nasa izba nebola este pripravena, rozhodli sme sa, ze sa hned vydame k Uluru, ktora je od toho resortu tak 20 km, ale samozrejme, ze ju je vidiet z kazdeho miesta.
Uluru (863 m.n.m.), co je povodny aboriginsky nazov, ktory v preklade vraj neznamena nic specialne... Cudzinci Uluru volaju skor Ayers Rock, kedze v r. 1873 zememerac William Gosse zocil Uluru a na pocest Sira Henryho Ayersa - hlavneho tajomnika Juznej Australie, horu pomenoval. Samozrejme ze povodni obyvatelia tam zili podla historickych udajov viac ako 5 tisic rokov. Uluru aj Kata Tjuta tvoria dnes narodny park a su zvyskami hor, ktore pred 350 milionmi rokmi tvorili vrcholy And.
Pohlad z lookoutu vzdialeneho asi 3 min z nasej izby. Tie farby boli uzasne, cervena zem, modre nebo, zopar krovin...
Harmonia farieb
Prve pohlady na Uluru zblizka boli uzasne, ked sa clovek blizi k tej hore autom a je stale vacsia a majestatnejsia az si clovek pripada ako mravcek v obrovskom svete. Je jedno kolkokrat Uluru vidite na fotkach, pohladniciach ci v katalogoch, nic sa nevyrovna realnemu pohladu, je to nieco uzasne...
Muselo trvac tisice a tisice rokov, kym dazdova voda vytvarovala v skale podobne utvary
Ked sme prisli na parkovisko ku skale, tak tam nikto nebol, sme sa cudovali, ze taka atrakcia a nikto tam?! Samozrejme plni odhodlania sme sa vybrali na turu okolo Uluru, ktora mala takmer 10km a podla knizky mala trvat okolo 3,5 hodiny. Po ceste sme si uvedomili preco tam nikto nebol:) Horko ako v peci a tisice much lezucich do usi, oci, ust,...V zivote sme este nezazili tolko much pohromade (museli tam mat konferenciu alebo co:). Tomu, ze je hora posvatna nasvadcovalo mnozstvo tabul so zakazom fotografovania na viacerych miestach. Nakoniec sme to s niekolkymi pitnymi prestavkami dobojovali az do konca spat na parkovisko.
Mno toto som ja zpredu s Dzonyho vynalezom proti dotieravym mucham
Naucny chodnik okolo Uluru
Takze hned prvy den sme presli cele Uluru dookola, coz je takmer 10km a vsade tie dotierave muchy, ktore liezli do nosa, oci, usi, ust, proste vsade...a to 40 stupnove horko... Na tejto fotke je vidno tvar Uluru, hoci sa zda, ze je to nieco ako kvader, pohlad zhora vravi nieco ine...
no comment
Matitjulu Waterhole, teda studnicka, najvydatnejsia pri Uluru (aj ked prsalo pred xx tyzdnami, v tej diere bola stale voda a aj na okoli bolo badat zelene rastliny). Svietilo akurat oproti slnko, takze ta fotka nie je najvydarenejsia.
Pod tymito skalami boli aboriginske malby stare vraj viac ako 4tisic rokov.
Tieto vlnovky a spiraly mali v skutocnosti svoje pribehy a rozpravky
Nevieme, co tento TIRak viezol, ale bol obrovsky (nefungovala mu truba:), bo som mu ukazal, aby zatrubil a on mi ukazal...:), ze nema trubu:)
Na tejto stene Uluru je vidiet walk, resp. vystup hore na horu a na tych pamatnych tabulkach su mena ludi, ktory zahynuli pri vystupe nahor. Cize turisti maju moznost vystupit na Uluru, hoci pred vystupom je tabula, ktora vravi, ze povodni obyvatelia vyzyvaju vsetkych, aby sa na Uluru nesplhali. Rovnako vsetci sprievodcovia upozornuju, ze vystup je tak trochu nebezpecny a v poslednych rokoch pocas neho zahynulo zopar ludi...
Ak sa turisti predsa len rozhodnu splhat na Uluru, kvoli vysokym teplotam je mozne tak urobit len do 9.hod rano, teda tesne po vychode slnka.
Najprv som si chcela zobrat troska tej cervenej zeme na pamiatku domov, alebo nejaky ten cerveny suter, ale docitala som sa, ze vela turistov, co tak urobilo, posiela balicky s tou zemou ci kamenmi naspat na Uluru, kedze odkedy si to doniesli domov stalo sa im nejake nestastie... mozno len zhoda nahod, ale netreba pokusat... Anangu people ( Aboriginsky kmen a zaroven oficialni vlastnici Uluru) veria, ze vsetky kamene a piesok patria Uluru. Premiestnovanie skal a piesku nie je len nezdvorile, ale zaroven aj ilegalne. Podla australskeho prava, turisti mozu dostat pokutu az $5000 (100 000,- Sk) za premiestnovanie skal, pody alebo piesku.
Nie, nie, toto nie su nohy aborigniskej devy! To su nohy nasej Stanus po prechadzke okolo Uluru (jak cigan:)
Po vychadzke okolo Uluru sme sa zastavili v Cultural Centre nedaleko od hory, kde sme doplnili teplu, ale pitnu vodu a pozreli sme si aboriginsku expoziciu a schladili sme sa v mierne klimatizovanej miestnosti. A potom uz bol cas vybrat sa na Sunset View Area, teda na parkovisko, odkial je najlepsi vyhlad na zapad slnka na Uluru. Slnku to chvilu trvalo kym sa dostalo nizko na horizont, tak sme medzitym urobili asi 120 fotiek (v priemere asi 1 za minutu:) kym sa hora zacala sfarbovat do cervena.
Neskore poobedie pri cakani na zapad slnka
A jedna so Stankou
Nasa Toyota s NT (Northern Territory - Outback Australia na znacke)
Uz som sa fakt nudil pri tom cakani na zapad:)
Dalsia pekna so Stanusou
Najvacsie prekvapenie bolo po uplnom zapade slnka za horizont, ked sme uz sadli do auta, nastartovali a odchadzali mysliac si, ze show skoncila, zrazu hora dostala nadych novych farieb. Tak sme opat zastavili a uzivali si to...ked to skoncilo znovu sme sadli do auta a odchadzali, mno, ale z nicoho nic sa obloha nad horou sfarbila do fialovo ruzova...my ze wooow! Tak sme znovu vyskocili z auta a uzivali si to...Nakoniec sme odisli, ked sa uplne zotmelo s planom na rano vstat o 5am a vyrazit znovu k hore na vychod slnka z opacnej strany. (Mimochodom, tak jasne ako bolo vidiet hviezdy na nocnej oblohe uprostred nicoho sme ich asi este nevideli!)
A tato je uz zrana:) Vstavali sme nieco po piatej a trepali sme sa na vychod na Uluru (nakoniec to nebolo ani zdaleka take fajnove ako zapad, ale dali sme to a nemusime lutovat, ze sme to neskusili). Mimichodom na kazdej mape su vyznace miesta, odkial je najlepsi pohlad pocas zapadu slnka a vychodu slnka, takze su tam aj vybudovane take parkoviska, ktore su tym padom potom plne nazhavenych fotografov... A naozaj je pravda, ze sceneria Uluru sa meni pocas celeho dna, poobede je farba okrovo hneda, ked zacina pomaly slnko zapadat farba sa meni na oranzovu, cim je slnko nizsie, tym je skala cervensia a dokonca tesne po zapade mala fialovy nadych.
Po sledovani vychodu sme si poriadne pospali v zabednenej izbe a potom som sa v 36C zchladil v studenom bazene plneho ruskych dedkov.
Kata Tjuta (The Olgas), "druhy suter, resp. obrovska skupina sutrov", vzdialena 25km od Uluru. Najvyssi vrch tej skupiny je Mount Olga s 1066 m.n.m. a teda je o 303 m vyssi ako Uluru.
Jedna fotecka z cesty tam
Zem tu bola ina ako pri Uluru, vela drobnych skal a hlavne asi 10krat viac much ako na Uluru:)
Chodnicek
Walk, na ktory sme povodne planovali ist bol zatvoreny kvoli vysokym teplotam, ale nakoniec sme boli radi, pretoze bolo faaakt teplo a muchy nas chvilami privadzali do zufalstva (Stanke dokonca liezli pod ten ony).
Pod tou grupou much je napis Ayers Rock, ak by to niekoho zaujimalo, ale skor vas bude zaujimat to qantum much na Stankinej hlave:) (nie, klobuk jej nepadol do... :)
Nadherne
Do tejto strbiny medzi skalami sme sli na walk, je velmi svieza, relativne zelena a nachadzaju sa v nej vraj rastliny ake nie su nikde inde, iba tu...
Vyzerame tu ako cirkusanti alebo "ide sa na maskarny ples".
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára